Moje začátky

 Moje začátky běhání

 

Proč jsem začal běhat ? Začal jsem běhat z popudu mého táty, který už nějakou dobu běhá. Líbilo se mi, jak o běhání vyprávěl, jaký k němu měl vztah. Také jsem se chtěl zase začít aktivně hýbat. Je to nejen moje soutěživost, ale chci se tátovi vyrovnat a také běhat vzdálenosti a kilometry měsíčně jako on. Zlomový moment se stal dárkem k Vánocům 2019, kdy jsem dostal bezdrátová sluchátka se slovy “bez drátů se běhá líp”.

 

Zakousl jsem se do toho jak Pitbull a začal běhat. Můj první výběh byl 31.12.2019 a uběhl jsem vzdálenost 2,5km. Byl jsem úplně vyčerpaný. Ještě aby ne, když jsem skoro čtyři roky nedělal pravidelně žádný sport. V tu dobu můj táta běhával 180km za měsíc. Což i mě nakoplo a chtěl jsem se tátovi co nejdříve vyrovnat. Druhý běh jsem už prodloužil na vzdálenost 3,5km. Cítil jsem se o trochu lépe, ale stále to nebylo ono. O dva dny později jsem běžel třetí běh a opět jsem uběhl více a to 4,5km. Poté jsem začal uvažovat o koupi běžeckých bot. Běhal jsem v botách co jen vypadaly jako sportovní, ale nebyly vůbec dobré pro zdravý běh. Den 6.1.2020 pro mě byl zlomový. Seznámil jsem se s báječnými lidmi z TFrun. V ten den jsem s tátou šel do obchodu TFrun. On již zde nějakou dobu nakupoval a také se všemi znal. S Karolínou Hanákovou jsme vybrali boty Salming Trail 5, protože jsem běhal v lese a na polních cestách. Tak výběr byl jasný. Tím měl náš nákup končit, ale ve výsledku jsem odcházel komplet oblečen v běžeckém oblečení. Byl jsem kompletně vybaven, teď moje běžecké výkony byly jen na kondičce.  Tujsem si začal budovat a nebyl jsem omezován nevyhovujícím oblečením na kterém záleží. V ten samý den, co jsem byl kompletně vybaven, se běžel čtvrteční výběh více zde. Poznal jsem další běžce, kteří pravidelně běhaji s TFrun. Byl to můj čtvrtý běh od začátku a běželi jsme 6,5km. Což byl zase můj rekord. Musím říct, že na správném funkčním oblečením záleží, protože se mi běhalo příjemně. Neměl jsem mokrá záda a nebyla mi zima. A to i přesto, že jsem měl jen kompresní legýny Buff na nich kraťasy Salomon, tričko s krátkým rukávem Brubeck a mikinu Buff. Venku byl jeden stupeň, ale bylo mi fajn. Začlo mě to i tím víc bavit. Začal jsem běhat až nezdravě moc. Za první měsíc běhání jsem naběhal 95km. Úctihodné číslo pro začínajícího běžce, ale Karolína Hanáková, naše certifikovaná trenérka, mě hned přibrzdila. Po tolika letech nic nedělání jsem si takovými výkony koledoval o zranění. Poté se do mého běhání vložila Karolína, která mi řekla jak správně a jak moc bych měl běhat. Začal jsem běhat jen na délku času a to 45minut na pohodové tempo kolem 6’30” - 7’15”/km. Důležité je neběhat rychle, ale v klidu 45minut. Také nesmí chybět dostatečný odpočinek.

 

Nikdy není pozdě začít běhat. Nikdo není na běh příliš mladý nebo starý. Můžete začít klidně hned teď, co tento článek dočtete!

 

Přeji hodně kilometrů bez zranění :)

 

David

 

Zpět do obchodu